|
Programme
of the Contest
The International
Band Competition will be held at the Palau de la Música de Valencia
concert hall (June 27, 28, 29; July 6)
and at the Plaza de Toros de Valencia bullring (July 4, 5).
SECTION
THIRD (June 27 at 17:00 h in the Palau of the Music)
Compulsory piece:
"
La Corte de Faraón" Fantasía, de Vicente
Lleó (arr.: R. Soutullo)
UNIÓ MUSICAL DE VILAFRANCA (Castellón)
Conductor: Pau Monfort Pitarch
Free choice: "Concierto para Banda", de Amando Blanquer
I.- Allegro / II.- Adagio-Andante-Adagio / III.- Tempo di Marcia
BANDA DE MÚSICA DE LA SOCIEDADE IMPARCIAL 15 DE JANEIRO
DE 1898. Alcochete (Portugal)
Conductor: António Francisco Rei Menino
Free choice: "Music for a Festival", de Philip Sparke
BANDA MUNICIPAL DE MÚSICA DE ARENAS DE SAN PEDRO (Ávila)
Conductor: Manuel de Haro Bautista
Free choice: "Spartacus", de Jan Van der Roost
AGRUPACIÓN MUSICAL “LIRA” DE SAN MIGUEL
DE OIA. Vigo (Pontevedra)
Conductor: Esteban Valverde Corrales
Free choice: "The Planets", de Gustav Holst (arr.:
G. Smith)
I.- Mars / IV.- Jupiter
ASOCIACIÓN MÚSICO-CULTURAL MAESTRO FALLA DE PADUL
(Granada)
Conductor: Rafael Ballesteros García
Free choice: "Divertimento", de Leonard Bernstein
(arr.: Clare Grundman)
I.- Sennets and Tuckets / II.- Waltz / III.- Mazurka / IV.-
Samba / V.-Turkey Trot / VI.- Sphinxes / VII.- Blues /
VIII.- In Memoriam; March, "The BSO Forever"
SOCIEDAD ARTÍSTICO MUSICAL “SANTA CECILIA” DE
POZO ESTRECHO. Cartagena (Murcia)
Conductor: José Miguel Peñarrocha Desco
Free choice: "Los Esclavos Felices", de J. C. Arriaga
(arr.: J. de Arriaga)
ASOCIACIÓN MUSICAL BARRIO DEL CRISTO (Valencia)
Conductor: José Antonio Martín Serna
Free choice: "Puszta", de Jan Van der Roost
I.- Andante Moderato / II.- Tranquilo / III.- Allegro Molto
/ IV.- Marcato
BANDA DE MÚSICA DE SALCEDO (Pontevedra)
Conductor: Luis A. González Amosa
Free choice: "Spartacus", de Jan Van der Roost
TØNSBERG JANITSJARKORPS (Noruega)
Conductor: Egil J. Lysebo
Free choice: "Whatsoever Things...", de Mark Camphouse
Guest Band
CORPS DE MUSIQUE D’ELITE. Ginebra (Suiza)
Conductor: Jean-Pierre Chevailler
Programme:
"
Indicatif", de Goff Richards (arr.: J. P. Chevailler)
"
Brass Ablaze", de Goff Richards
"
Zelda, Caprice", de Percy Code (soliste: Nicolas Rusillon,
Cornet)
"
Toccata en D minor", de J. S. Bach (arr.: Ray Farr)
"
Cossak Dance", de Goff Richards
"
Hine e Hine", Traditional New Zealand Melody (arr.: Peter
Graham)
"
Blades of Toledo", de T. L. Sharpe (arr.: Trombones Ensemble)
"
William Tell Finale", de G. Rossini (arr.: M. Hawkins)
SECTION SECOND (June 28 at 17:00 h
in the Palau of the Music)
Compulsory piece:
"
Ocurrències", de Francisco A. Bort Ramón (Specially commissioned piece)
I.- Dubtes / II.- Reflexió / III.- Resolució
UNIÓN MUSICAL TORREVEJENSE (Alicante)
Conductor: Jaime Belda Cantavella
Free choice: "Poème Montagnard", de Jan Van
der Roost
ASOCIACIÓN CULTURAL MUSICAL “SANTA CECILIA” DE
VILLAFRANCA DE LOS CABALLEROS (Toledo)
Conductor: José Alfonso Cruz González
Free choice: "The Divine Comedy", de Robert W. Smith
I.- The Inferno / II.- Purgatorio / III.- The Ascension
HARMONIE DE DIGOIN (Francia)
Conductor: Joaquín Balaguer
Free choice: "Grand Ecran", de Louis Mariscal
I.- Ouverture / II.- Sicilienne / III.- Le Danse des Gnômes
Verts / IV.- Hommage a Clara et Robert Shumann /
V.- Marche Cosmique
AGRUPACIÓN MUSICAL “VIRGEN DE LA SIERRA” DE
VILLARUBIA DE LOS OJOS (Ciudad Real)
Conductor: Alfredo García Buendía
Free choice: "The Divine Comedy", de Robert W. Smith
I.- The Inferno / II.- Purgatorio / III.- The Ascension
SOCIEDAD MUSICAL “LA PAZ” DE SIETE AGUAS (Valencia)
Conductor: José Tello Espert
Free choice: "Abstractions", de Marcel Peeters
I.- Adagio-Allegro / II.- Largo / III.- Allegro Agitato / IV.-
Epilog
AGRUPACIÓ MUSICAL DE MASSARROJOS (Valencia)
Conductor: Rafael Pascual Alfonso
Free choice: "Armenian Dances" (Part II), de Alfred
Reed
I.- Hov Arek (The Peasant’s Plea) / II.- Khoomar (Wedding
Dance) / III.- Lorva Horovel (Songs from Lori)
UNIÓN MUSICAL PENTELEDESMA DE VILLA DE CRUCES (Pontevedra)
Conductor: Roberto Hermida Rey
Free choice: "Mutanza", Symphonic Variations For
Band, de Jim Curnow
Tema: Andante Brillante ma Maestoso I.- Allegro con Brio /
II.- Rubato con espressivo /
III.- Allegro spiritoso / IV.- Andante moderato e teneramente
/ V.- Allegro moderato e maestoso
CORPO MUSICALE “LA CATTÓLICA” CANTÙ (CO).
(Italia)
Conductor: Mario Gerosa
Free choice: "Suite of Old American Dances", de Robert
Russell Bennett
I.- Cake Walk / II.- Schottische / III.- Western One-Step /
IV.-Wallflower Waltz / V.- Rag
SOCIETAT UNIÓ MUSICAL DE MUSEROS (Valencia)
Conductor: Enrique Artiga Francés
Free choice: "Dunamis", de André Waignein
Guest Band
BANDA MUSICALE DEL LICEO A. ROSMINI DI ROVERETO. TN (Italia)
Conductor: Andrea Loss
Programme:
"
La Corona d’Italia", de Gioacchino Rossini
"
Highlights from Hook", de John Williams (arr.: Van der
Veide)
"
Poème à la Carte" Concierto para Trombón
y Banda. Trombón solista: Maestro Jacques Mauger (con
la colaboración de "Besson")
"
Pilatus, Mountain of Dragons", de Steven Reineke
"
Marcia Milano", de Amilcare Ponchielli
FIRST SECTION (June 29 at 17:00 h in
the Palau of the Music)
Compulsory piece:
"
Pinceladas Goyescas", de Josep Moreno Gans
I.- Las mozas del cántaro / II.- El entierro de la sardina
/ IV.- La romería de San Isidro
ATENEU MUSICAL I CULTURAL DE ALBALAT DE LA RIBERA (Valencia)
Conductor: Josep Escandell Vila
Free choice: "La Passió de Crist" Sinfonía
No. 2, de Ferrer Ferrán
III.- Llegada al Templo. La Santa Cena. Captura. Juicio. Crucifixión.
Esperanza.
UNIÓN MUSICAL DE GODELLETA (Valencia)
Conductor: Jesús Perelló Fuster
Free choice: "Miticaventura" Suite Sinfónica
para Banda, de Ferrer Ferrán
I.- Iberia / II.- Grecia / III.- Roma / IV.- Egipto
SINFONISCHES BLASORCHESTER RIED (Austria)
Conductor: Karl Geroldinger
Free choice: "Symphony for Winds", de Martín
Ellerby
I.- Tribute / II.- Chorale / III.- Display
Banda Invitada/Banda Invitada/Guest Band
FANFARE ST. GABRIËL HOENSBROEK (Holanda)
Conductor: Victor Vaessen
Programme:
"La Primitiva", de Jef Penders
"
Martenizza", de P. Swerts (arr.: T. Zigterman)
"
Procession on the Minster", de R. Wagner (arr.: J. Stoffels)
"
The Land of the Long White Cloud", de Philip Sparke (arr.: J. Stoffels)
"
Gaelforce", de P. Graham
"
Czardas", de J. Strauss II (arr.: M. Grond)
SPECIAL SECTION (July 4 at 20:00 h in the Square of Bulls)
Compulsory piece:
"
Música para Vientos y Percusión", de Luis Blanes Arqués
(arr.: Teodoro Aparicio Barberán)
CENTRO ARTÍSTICO MUSICAL DE MONCADA (Valencia)
Conductor: Federico Cuevas Martínez
Free choice: "Third Symphony" Op. 89, de James Barnes
III.- For Natalie / IV.-Finale
CENTRO INSTRUCTIVO MUSICAL DE BENIMACLET (Valencia)
Conductor: Luis Serrano Alarcón
Free choice: "Memorias de un Hombre de Ciudad", de Luis Serrano Alarcón
I.- Amanecer en la ciudad / II.- Máquinas (y hombres) / III.- 10:30 Intermezzo
/ IV.- Máquinas / V.- Sueños /
VI.- Vuelos Nocturnos / VII.- Amanecer en la ciudad.
AGRUPACIÓN MUSICAL DO ROSAL (Pontevedra)
Conductor: José Vicente Simeó Máñez
Free choice: "O Camiño de Santiago" Sinfonía nº 1
para Banda,
de Juan-Gonzalo Gómez Deval
I.- Meditación y Peregrinaje / II.- Paisaje y Leyenda / III.- Oración
y Milagro / IV.- Santiago y el Jubileo
BEVEREN-LEIE SYMPHONIC BAND (Bélgica)
Conductor: Bert Decavel
Free choice: "Dance Movements", de Philip Sparke
I.- Ritmico / II.- Molto vivo / III.- Lento / Molto ritmico
AGRUPACIÓ MUSICAL “L’AMISTAT” DE QUART DE POBLET (Valencia)
Conductor: Llorenç Mendoza Ruiz
Free choice: "Teogónica" Sinfonía No 2, de Andrés
Valero Castells
I.- Proemio / II.- Invocación a las Musas / III.- 3ª Generación
de Dioses / IV.- Ascenso de Zeus al poder
Guest Band
SWISS ARMY BAND (Suiza)
Conductor: Jan Cober
Programme:
"
Till Eulenspiegel Lustige Streiche", de Richard Strauss
"
Symfonie No. 1 Gilgamesh", de Bert Appermont
I.- Gilgamesh and Endiku / II.- Battle of Titans / III.- Adventures in the Forest
"
Radiovariations", de José Alamá Gil
SECTION OF HONOR (July 5 at 21:00 h in the Square of
Bulls)
Compulsory piece:
"
Vientos...", de Francisco Tamarit Fayos (Specially commissioned piece)
I.- ... que fluyen del caos / II.- ... que acarician mis recuerdos / III.- ...
que pregonan el nombre de Bach
CENTRE ARTÍSTIC MUSICAL DE BÉTERA (Valencia)
Conductor: Juan Carlos Civera Domínguez
Free choice: "Fifth Symphony" ("Sakusa"), de Alfred Reed
I.- Moderately and sustained / II.- Freely / III.- Allegro molto
UNIÓ MUSICAL DE TORRENT (Valencia)
Conductor: Manuel Enguídanos Cotanda
Free choice: "Third Symphony" Op. 89, de James Barnes
I.- Lento / III.- For Natalie / IV.-Finale
UNIÓ MUSICAL DE LLÍRIA (Valencia)
Conductor: José Miguel Micó Castellano
Free choice: "Sinfonía No. 1" (Titán), de Gustav Mahler
(arr.: Julián Menéndez)
IV.- Tiempo
Guest Band
BANDA MUNICIPAL DE VALENCIA
Conductor: Pablo Sánchez Torrella
Programme:
"
L’Entrà de la Murta" (Pasodoble), de Salvador Giner
"
Capricho Sinfónico", de Santiago Lope
CLOSING ACT (July 6 at 19:30 h in the Palau of the Music)
BANDA MUNICIPAL DE VALENCIA
Conductor: Pablo Sánchez Torrella
Programme:
"
Gallito" (Pasodoble), de Santiago Lope
"
El Festín de Baltasar" (Poema Sinfónico), de Salvador Giner
"
Des de 1903" (Obertura), de Francisco Bort
|
<<Back |